Cięcie laserowe pleksy i innych tworzyw sztucznych

Cięcie laserowe pleksy, jak również innych tworzyw sztucznych, pozwala na uzyskanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Unikamy jednocześnie konieczności wcześniejszego przygotowywania specjalistycznych narzędzi. Jest to bardzo wydajna i ekonomiczna metoda, dzięki której bez większych nakładów możemy wyciąć nawet pojedyncze sztuki elementów określonego kształtu i rozmiaru. Perfekcyjna dokładność i poza tym powtarzalność procesu to atuty, skłaniające do wyboru właśnie tej technologii obróbki.

Cięcie laserowe jest bardzo często wykorzystywane w reklamie do przygotowania wszelakich szablonów, liter przestrzennych, tudzież elementów grafik i logotypów.

Biorąc pod uwagę skład chemiczny różnych tworzyw sztucznych, ze względu na możliwość wydzielania się toksycznych gazów podczas obróbki termicznej, laserowo możemy wycinać tylko niektóre plastiki. Z pewnością nie można ciąć w ten sposób popularnego PCV, niemniej jednak lista możliwości jest dość obszerna. Poniżej te, które znamy aczkolwiek prawdopodobnie to nie wszystko :-)

 • Polimetakrylan metylu (PMMA – potocznie Pleksi)
 • Poliamid (PA)
 • Poliwęglan (PC)
 • Politereftalan etylenu (PET)
 • Poliester (PES)
 • Polistyren (PS i HIPS)
 • Polipropylen (PP)
 • Kopolimer akrylonitrylu, butadienu i styrenu (ABS)
 • Silikon
 • Polietylen (PE)
 • Poliformaldehyd (POM)
 • Poliarylosulfon (PSU, PPSU)
 • Polieteroketon (PEEK)
 • Poliimid (PI)

Cięcie pleksy / PMMA

Dzięki cięciu laserowemu pleksy uzyskujemy gotowy element ze szklistymi krawędziami. Oznacza to, że taki element, mający przezroczyste brzegi, będzie bardzo dobrze prezentował się po podświetleniu źródłami LED. Niezwykle atrakcyjnie wygląda grawer wykonany na przezroczystej pleksie ciętej laserowo, podświetlony krawędziowo. Grawerowane elementy odbijają wówczas światło wewnątrz dając efekt świecenia. Tymczasem inne metody wycinania PMMA, Akrylu, Pleksi – bo tak nazywane jest to tworzywo – powodują zmatowienie krawędzi, co nie wygląda dobrze. Jest to niewątpliwie jeszcze bardziej widoczne, jeśli nasz element będzie oglądany również od boku i ma pełnić rolę na przykład tabliczki informacyjnej . 

Pleksa, ze względu na swoje walory estetyczne i mnogość wersji kolorystycznych, bardzo często wykorzystywana jest do wykonywania ozdobnych napisów. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się winietki, czyli imiona wycinane w celu oznakowania miejsc dla gości wszelakich imprez. Bez wątpienia równie popularnym zastosowaniem pleksy są toppery do tortów lub bukietów kwiatów. Stają się one wręcz nieodzownym elementem przede wszystkim każdego ślubu ale również komunii czy chrztu. Zważywszy na to, że możemy umieścić na nich na przykład imię solenizanta, jubilata, czy innego bohatera imprezy, Toppery zadomowiły się już dość mocno na przyjęciach imieninowych i urodzinowych. 

Nasze realizacje

Jak widać poniżej, efekty zastosowania pleksy z pewnością mogą spodobać się każdemu.

Powyższe przykłady bez wątpienia nie wyczerpują możliwości, jakie daje nam ten wdzięczny materiał. Dzięki cięciu laserowemu jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, ponieważ wykonać możemy niemal wszystko. Wystarczy ciekawy pomysł – My możemy specjalnie dla Was zająć się zarówno projektem, jak i jego wykonaniem. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, gdyż dzięki nim rozwijamy się, uczymy i możemy dostarczać Wam coraz lepsze produkty. Jednym słowem puśćcie wodze fantazji a my urzeczywistnimy Wasze marzenia.

Jeśli masz pytania lub swój własny pomysł napisz do nas, z pewnością odpowiemy, doradzimy i przedstawimy ofertę.

Wybrane produkty możecie zakupić od ręki w naszym sklepie internetowym, zatem zapraszamy już dziś.